Dua Salâtu Selam

Satelcom

Forum Efsanesi
Site Onur Üyesi
Site Modaretorü
T.C Onaylı
SMS Onaylı

Salâtu Selam;

• Salât, zikir manasına gelir. Namazda Arapça’da salât diye geçer. Bu sebeple Kur’an’da da namaz salât (ç.salâvat) olarak geçer.
• Selam; güvenilir manasına gelir. Selam veren bir kişi selam verdiği kişiye benden sana zarar gelmez demektedir. Aynı zamanda selam; Allah’ın 99 isminden biridir.
Salâtu Selam ise Peygamberimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’e verdiğimiz selamdır. Peygamberimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) selamlarımızı aldığı için bu selamlar sayesinde bizleri tanıyacaktır.

• Salâtu Selam: “Allahumme alli ve sellim ala seyyidina Muhammed”
• Salâtu Selam’ın Anlamı: Muhammed’e ve aline salât selam eyle.

Peygamberimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ona getirdiğimiz salâtu selamın önemini şu şekilde vurgular: “Yeryüzünde Allah’ın (Celle Celâlühü) seyyah melekleri vardır. Onlar ümmetimin selamını (anında) bana ulaştırırlar.”
“Yanında adım zikrolup da bana salavat getirmeyen kimsenin burnu sürtülsün.”
İkinci hadisteki “burnu sürtülsün”den kastedilen şey beddua da olabilir, o kişinin burnunun sürtüleceğine haber verme de olabilir. İkisi de bizler için en vahim ve en kötü durumdur. Çünkü peygamberlerin bedduaları her zaman tutar.
“Allah benim için iki melek görevlendirmiştir. Ben bir Müslümanın yanında anıldım da bana salavat getirdi mi, mutlaka o iki melek ona, “Allah seni bağışlasın” derler. Allah Teala ve diğer melekleri de o iki meleğe cevap olarak, “Amin” derler.

Salâtu Selam Getirmenin Hükmü Nedir?
• Peygamberin adının anıldığı bir ortamda bir defa salâtu selam getirmek farzdır. Eğer Peygamberin ismi sık sık anılıyor ise o ortamda ilkinden sonrakilerde salâtu selam getirmek sünnettir.
• Allah’ın Peygamberlere salâtu selam getirmesi bizlerinkinden farklıdır. O’nun övmesi, Peygamberin şanını yüceltmesidir.
• Meleklerin Peygamberlere salâtu selam getirmesi dua ve istiğfar demektir. Peygambere olan hürmet ve sevgilerini göstermeleridir.
• Müslümanların salâtu selamı ise Peygamberin şerefini yükseltmek demektir.

Salâtu Selam Getirmenin Önemi Nedir?
• Kıyamet gününde bana halkın en yakın olanları ve şefaatime hak kazananlar, benim üzerime en çok salât-u selam getirenlerdir.
• Kim bana bir kere salât ederse Allah (Celle Celâlühü) ona on salât eder. Onun on günahını bağışlar ve derecesini on kat arttırır.
• Kim bana salât-u selam getirmeyi unutursa, o kimseyi cennetin yolu unutturulur.
• Yanında benim adım anıldığı halde, üzerime salavat getirmeyen adamın yüzü yere sürtülsün, anne-babalarını ihtiyarlık zamanlarında bunlardan birine veya her ikisine yetişip de, bunlara karşı vazifelerini yapmadığından dolayı, cennete giremeyen kimsenin de yüzü yere sürtülsün, Ramazan ayına kavuşup da, affolunmadan bu ay çıkarsa, yüzü ve burnu yere sürtülsün.
• Günlerin en faziletlisi Cuma günüdür. Hz. Adem (Aleyhisselam) Cuma günü yaratıldı ve Cuma günü vefat etti. Sura da Cuma günü üfürelecek. Kıyamet Cuma günü kopacak. O günde bana çokça salât-u selam getirin. Sizin Salât ve selamlarınız, melekler vasıtasıyla bana arz olunur.
• Allah-ü (Celle Celâlühü) Teala hazretleri kabrime vazifelendirdiği bir meleğe bütün insanların ismini vermiştir. Kıyamete kadar kim bana salât-u selam getirirse, salavat getiren kimseyi baba adıyla birlikte görevli olan melek bana falan kişi seni selamladı, sana salât okudu der.
• Cimrilerden daha cimri olan adam, yanında ben anıldığım halde bana salât-u selam getirmeyen insandır.
• Ey Ömer! Senin Peygamberine salât-u selam getirmeden dua yapan kimsenin duası yerle gök arasında sıkışıp kalır da dergah-ı ilahiyeye kabul için ulaşmaz, ta ki salât-u selam getirinceye kadar.
• Kim kabrimin yanında bana salât-u selam getirirse, ben onu işitirim. Kim de uzaktan salâvat getirirse o da bana ulaştırılır.

O

Olyam

Yasaklanmış Üye
Hocam bi saniye bana bakabilirmisiniz acaba sorum vardi değerli hocam!

KONUYU OKUYAN VEYA CEVAPLAYACAK OLANLARIN DİKKATİNE.!!!

Konu yada kaynaklarda mesaj yazma zorunluluğu yoktur.

Gereksiz,anlamsız mesajlar yazarak konuları kirletmemeye çalışalım.

DEĞERLİ ZİYARETÇİLERİMİZ Forumuzdan daha fazla faydalanmak için Lütfen ÜYE OLUN.

ÜYE OLMADAN FİKİR ALIŞ VERİŞİ YAPAMAZSINIZ.!

YENİ SİSTEMİMİZDE SMS ONAYI OLMAYAN ÜYELER FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNAMAYACAKLAR

Bir Konuşma Başlat
Selam! Whatsapp'ta sohbet etmek için aşağıdaki danışmanlarımızdan birini tıklayın
Danışmanlarımız genellikle birkaç dakika içinde yanıt verir.