Sorun Çözüldü Adak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bulut

T.C Onaylı
SMS Onaylı
Normal Üye
Adak konusunda bilgilendirme yapa bilir misiniz

ben adakta bulunmuştum koyun kesip yemekli mevlit yapacağım diye
fakat maddi imkanlardan dolayı yapamadım onun yerine evde 15 kişilik bir hayır yaptım
kuran okuttum , Rabbim hayırı mı kabul et azımı çok say dedim

Ama içime de sinmiyor
Eğer bir şey adanıp da yerine getirilmezse ne olur

leyla

Normal Üye
Maddi imkansızlıklardan kaynaklı adağın yerine getirilememesi konusunda bende çok araştırma yapmıştım. İsmini hatırlayamadığım bir çok kaynakta gücün yetmediği sürece sana bir günahı olmayacaktır vb. yazılar mevcut idi.

Günay Hoca

كُنْ فَيَكُونُ
Yönetici
Site Sahibi
Danışman Hoca
T.C Onaylı
SMS Onaylı
Ama bu adak sürekli karşışına çıkacak tır şimdi olmayabilir ama ilerleyen dönemde yapılması gerekir benim düşüncem bu @aydemir ve @imas.ibrahim⁹⁹ hocalarım daha iyisini bilir

Cengiz06

T.C Onaylı
SMS Onaylı
Normal Üye
Kişinin Adağının geçerli olması için adanan şeyin cinsinden bir farz ya da vacip bulunmalıdır ve de adanan şeyin yerine getirilmesi için hem kişinin yapabilmesi hem de dinimizce mümkün olması gerekmektedir adanan şey eğer mal ise adayan kişinin mülkiyetinde olmalıdır .(Fetavay-ı Hindiyye, I, 208).
Bu nedenle kişinin, kendisinin olmadığı bir malı vermeyi ya da kurban etmeyi adaması geçersiz olmaktadır. Kişinin Sahip olduğu maldan fazlasını adaması durumunda ise yalnızca sahip olduğu kadarı hakkında geçerli sayılır. Adak adayan kimsenin, adağını kendi malıyla gerçekleştirmesi gerekmektedir. Eğer adak adayan kişinin malı yoksa bol bol tövbe etmeli, mal sahibi olduğunda da adağını yerine getirmelidir. (İbn Abidin, Reddu’l-Muhtar, III, 68).

Bedenen yaptığımız ibadetler için ise yani oruç tutmayı adayıp da hastalık ya da yaşlılık gibi özür nedeniyle adaklarını gerçekleştiremeyecek olan kimselerin, her bir oruç adağı için birer fidye vermeleri gerekmektedir.
Ömrü boyunca oruç tutmayı adayan kimse, sağlık durumu el verdiği kadarıyla adağını mutlaka yerine getirmeli, bu durumun mümkün olmaması halinde ise her bir gün için bir fidye vermelidir. Şayet kişi namaz kılmayı adamışsa; ima ile de olsa adadığı namazı kılmalıdır. Eğer güç getiremezse tövbe etmelidir.
Bu durumlarda olan kişiler, daha sonra bu ibadetleri yapmaya güç getirirlerse, adaklarını mutlaka yerine getirmelidirler. (Kasani, Bedaiü’s-Sanai, V, 91; Mevsili, İhtiyar, İstanbul, IV, 603; Fetava-yı Hindiyye, I, 209). @Bulut

bulut

T.C Onaylı
SMS Onaylı
Normal Üye
elbette ki ilk imkanım olduğunda (maddi açıdan) bunu yerine getireceğim
lakin en az 1 yıl gibi bu pek mümkün görünmüyor

duyduğuma göre adak adayıp ta yerine getirmezsen nasibin bağlı olurmuş
veya kaza bela gelirmiş
bunlar doğru mu hocalarımız dan bilgi istiyorum

@aydemir @imasibrahim @Devrimci @günay

H

Hamd

Yasaklanmış Üye
Nacizane Kendi düşüncemle olmakla birlikte adak adamanın şamanik bir gelenek olduğu inancındayım. Tıpkı nazar boncuğu ve adak ağacı vb... gibi. yüce Allah ın bizim adağımıza ihtiyacı yoktur. Haşa bir pazarlık gibi geliyor. şu işim olursa şöyle yapıcam - gibi, Doğrusunu Allah bilir.

Günay Hoca

كُنْ فَيَكُونُ
Yönetici
Site Sahibi
Danışman Hoca
T.C Onaylı
SMS Onaylı
Yerine getirmek niyetin var ise sıkıntı Yok rabbim o imkanı verir sende o zaman yaparsın sıkıntı Yok kalbinden geçeni rabbim bilir kafanı fazla yorma

bulut

T.C Onaylı
SMS Onaylı
Normal Üye
Allah razı olsun
umarım en kısa süre de adağımı yerine getirmeyi Rabbim nasip eder.

imas.ibrahim⁹⁹

Işimiz ALLAHA KALMIŞ İSE OLMUŞ BİL.
Yönetici
Site Sahibi
Danışman Hoca
T.C Onaylı
Web sitesi
www.imasibrahim.com

yaso

T.C Onaylı
SMS Onaylı
Normal Üye
Rabb'im rızkını genişletsin, kimseye muhtaç etmesin ve maddi-manevi selamet versin sana kardeşim... Sana ve tüm Ümmed-i Muhammed'e inşaAllah... @bulut

leyla

Normal Üye
Bende bir konuda fikrinizi almak isterim. Benimde yeni bir adağım var ve Allah'ın izniyle olması için her gün dua ediyorum. İyi haberi aldığım gün gidip kurbanımı kesip fakire fukaraya dağıtacağım dedim. Sonra da aklıma Arakan'da ki Afrika'da ki açlıktan ölen çocuklar geldi. Acaba kesmek yerine aynı gün kızılay'a bağışlasam. Niyetim aynı ama sözümü boşmuş olur muyum?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
KONUYU OKUYAN VEYA CEVAPLAYACAK OLANLARIN DİKKATİNE.!!!

Konu yada kaynaklarda mesaj yazma zorunluluğu yoktur.

Gereksiz,anlamsız mesajlar yazarak konuları kirletmemeye çalışalım.

DEĞERLİ ZİYARETÇİLERİMİZ Forumuzdan daha fazla faydalanmak için Lütfen ÜYE OLUN.

ÜYE OLMADAN FİKİR ALIŞ VERİŞİ YAPAMAZSINIZ.!

YENİ SİSTEMİMİZDE SMS ONAYI OLMAYAN ÜYELER FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNAMAYACAKLAR

Bir Konuşma Başlat
Selam! Whatsapp'ta sohbet etmek için aşağıdaki danışmanlarımızdan birini tıklayın
Danışmanlarımız genellikle birkaç dakika içinde yanıt verir.