Bilgilendirme Oruçluya Sünnet ve Müstehab Olan Şeyler

Hukar-07

Abukan
Site Modaretorü
T.C Onaylı
SMS Onaylı
Normal Üye
  • Oruçlunun yakınlarına fakirlere fazlaca yardım müstehabdır.
    • Cömertlik bir ağaç gibidir. Kökü cennette dalları dünyaya sarkmıştır. Kim o ağacın altında yaşar cömert olursa er geç o dallardan birine tutunur cennete yükselir. Cömert; Allah’a, cennete, insanlara yakın, cehenneme uzaktır. Cimri ise; Allah’a, cennete, insanlara uzak, cehenneme yakındır.
  • Oruçlu mümkün olduğu kadar gece gündüz kuran okumak müstehabdır
  • Oruçlu mümkün olduğu kadar zikir yapmak müstehabdır
  • Oruçlu mümkün olduğu kadar salavat getirmek müstehabdır
  • Oruçlu mümkün olduğu kadar ilimle uğraşmak müstehabdır
  • Oruçlu için itikaf sünnettir
    • İtitkaf; günahları hapseder, bütün iyilikleri işlemiş gibi sevab yazılır.
    • Hazreti Hüseyin (ra) Resulallah Sallallahu aleyhi vesellem den rivayet eder: Ramazanda 10 gün itikaf etmek 2 hac ve umre sevabına denktir.
    • Bir kişinin mümin kardeşine sevgiyle bakması benim mescidimde 1 sene itikaf etmesinden hayırlıdır.
  • Ramazan orucunu tutmaya engel olacak derecede bedene takatsizlik verici işlerde bulunmak caiz değildir.
  • Nafile oruç tutanın yanında yemek yemek mekruh değildir bilakis oruçlunun sevabının artmasına sebeb olan sünnettir.
    • Bilal-i Habeşi Efendimiz Sallallahu aleyhi vesellem tarafında yemeğe çağırıldı. O ben oruçluyum dedi. Efendimiz Sallallahu aleyhi vesellem oruçlunun yanında yemek yenildiğinde, yiyenler bitirinceye kadar melekler oruçluya dua ederler. Biz rızkımızı yerken Bilal’in bol rızkı cennettedir. Ey Bilal oruçlunun yanında yenildiği müddetçe kemikleri tesbih eder melekler kendisi için istiğfar eder.
  • Sahura kalkmak sünnettir
    • Sahur yemek berekettir. Sakın bırakmayın velev ki bir yudum su içsin Allah sahur yiyenlere rahmet, melekler dua ederler.
    • Gündüz kaylule uykusu ile gece kalkıp teheccüd namazı kılmaya, sahur yemeği ile de gündüz orucuna kuvvet kazanın
    • Ehli kitab orucu ile bizim orucumuz arasındaki fark sahur yemeğidir
    • 3 şeyde bereket vardı 1 cemaatte 2 tiritte 3 sahurda
    • 3 kişiye yedirdikleri helal yoldan ise hesaba çekilmeyecek 1 oruç tutan 2 sahur yemeği yiyen 3 cihad eden
  • Sahuru geciktirmek iftarı acele etmek
    • Allah buyurdu Kullarım arasında en sevdiğim kişi iftar etmekte acele edendir
    • 3 şey Peygamberin sünnetidir 1 sahur geciktirmek 2 iftarı acele yapmak 3 namazda sağ eli sol elin üstüne koymak
  • İftarı hurmayla açmak sünnettir
    • Orucunu varsa yaş hurma yoksa kuru hurma, o da yoksa bir kaç yudum su içerek bozardı
  • İftar ettirmek sünnettir
    • Kim helal kazancıyla oruçluya iftar ettirirse
      • Ramazan gecelerinde melekler ona rahmet duası yaparlar
      • Kadir gecesi Cebrail Aleyhisselam onunla musafaha eder
      • Kiminle Cebrailk Aleyhisselam musafaha ederse (onun alameti), o yufka yürekli ve gözü yaşlı olur
  • Oruçlunun iftar vakti duası kabul olucağından o saatte dua etmesi de sünnettir
    • İftar sırasında oruçluya, reddolumayan bir dua vardır
    • 3 kimsenin duası reddolunmaz
      • Adil hükümdarın duası
      • İftar sırasında oruçlunun duası
      • Mazlumun duası
        • Bu dualar semaya yükselir gökyüzünün kapıları açılır Allah: Yemin olsun ki bir süre ssonrada olsa sana yardım edeceğim der
  • Oruçlunun şu şekilde iftar duası yapması sünnettir. İFTAR DUASI: Allahümme leke sumtü, ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü, Yâ vâsi’al-mağfirati! Iğfirlî ve livâlideyye ve lil-mü’minîne yevme yakûmül-hisab.

KONUYU OKUYAN VEYA CEVAPLAYACAK OLANLARIN DİKKATİNE.!!!

Konu yada kaynaklarda mesaj yazma zorunluluğu yoktur.

Gereksiz,anlamsız mesajlar yazarak konuları kirletmemeye çalışalım.

DEĞERLİ ZİYARETÇİLERİMİZ Forumuzdan daha fazla faydalanmak için Lütfen ÜYE OLUN.

ÜYE OLMADAN FİKİR ALIŞ VERİŞİ YAPAMAZSINIZ.!

YENİ SİSTEMİMİZDE SMS ONAYI OLMAYAN ÜYELER FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNAMAYACAKLAR

Bir Konuşma Başlat
Selam! Whatsapp'ta sohbet etmek için aşağıdaki danışmanlarımızdan birini tıklayın
Danışmanlarımız genellikle birkaç dakika içinde yanıt verir.